Základní princip SPECT Tisk Email
Napsal uživatel Pavlína Hojcsková   
Úterý, 10 Březen 2009 14:29

Základní princip

SPECT neboli jednofotonová emisní výpočetní tomografie je tomografický zobrazovací systém používaný v nukleární medicíně. SPECT stejně jako PET poskytuje informace o funkci tkání a orgánů (tj. poskytuje údaje pro funkční diagnostiku) a tudíž nikoli o anatomické struktuře, o které poskytuje údaje např. CT a MRI.

SPECT je scintigrafická metoda, což znamená, že k vyšetření se používá sledovací radioaktivní materiál s poločasem rozpadu několik hodin. Tato radioaktivní látka je podávána intravenozně (do žíly), perorálně (ústy) či inhalací.  V těle se usazuje v místech zvýšeného metabolismu nebo v místech sníženého průtoku krve. Radioaktivní látka vyzařuje gamafotony, které zachycuje detektor gamakamery. SPECT představuje rozšíření planární scintigrafie, jelikož detektor gamakamery snímá planární neboli rovinné obrazy pod různými úhly (0 o - 360 o). Jedna projekce se snímkuje po 3-6 stupních, a na jednu projekci je třeba 15-20 sekund. Celková doba vyšetření se tedy pohybuje okolo 15-20 minut. Pro urychlení celého procesu snímání byly vytvořeny systémy SPECT s více hlavami. Používají se buď 2 nebo 3 hlavové detektory s gamakamerami a podle toho vyžadují otáčení o úhel 180 nebo 120 stupňů. Počítačovou rekonstrukcí nasnímaných obrazů získáváme 2D tomografický obraz příčného řezu tkání. Série těchto řezů vytváří celkový trojrozměrný obraz distribuce radiofarmaka v tkáni [1].

 


Doprovodná prezentace:

 

 

Komentáře
Hledat
Komentář mohou přidat pouze registrovaní uživatelé!

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

Aktualizováno Neděle, 24 Květen 2009 07:32
 
SPECT - jednofotonová emisní tomografie, Copyright (c) 2009 Pavlína Hojcsková & Michal Srna, Všechna práva vyhrazena