Využití Tisk Email
Napsal uživatel Pavlína Hojcsková   
Čtvrtek, 12 Březen 2009 07:10

vyuziti Vyšetření SPECT se používá v nukleární kardiologii, neurologii, onkologii. V kardiologii se pomocí SPECT provádí vyšetření srdce (nejčastěji myokardiální  perfuze a metabolismus srdečního svalu) a vyšetření plic a žilního systému. K nejčastějším neurologickým vyšetřením patří perfuze mozku a mapování aktivity receptorů. Onkologická vyšetření zahrnují pozitivní scintigrafii nádorů, lymfoscintigrafii, vyšetření sentinelových uzlin (oblast primárního tumoru), aj.

Zobrazování perfuze myokardu (PMI) se používá pro diagnostiku ischemické choroby srdeční. PMI je jedním z několika typů vyšetření, kde se používá zátěžového testu. Cílem zátěžového testu je vyvolat vyšší srdeční frekvenci srdeční svaloviny a to buď fyzickou činností nebo farmakologicky. Základním principem je, že nemocným myokardem proudí méně krve, než je obvyklé.  Typická radiofarmaka podávaná před vyšetřením jsou
99m
Tc-tetrofosmin a 99m Tc-sestamibi. Snímkování se provádí před a po zátěžovém testu a porovnává se rozložení radiofarmaka při odpočinku a po zátěži. Ze SPECT můžeme určit i metabolismus srdečního svalu, různé morfologické změny, nekrózy a podobně.

U zobrazování perfuze mozku se většinou používá radiofarmakum 99m Tc-HMPAO, které umožňuje zachycení v mozkové tkáni. Vzhledem k tomu, že průtok krve mozkem je pevně vázán na metabolizmus mozku, lze snadno diagnostikovat a rozlišovat příčinu různých patologií, např. některé demence. Nejnovější studie ukazují na vyšší přesnost SPECT v diagnostice Alzheimerovy choroby oproti psychickému testování. Díky SPECT jsme byli schopni zařadit Alzheimerovu nemoc do kategorie cévních demencí. SPECT dokáže detekovat místa v mozku, kde je snížen metabolizmus a zjistit případnou Parkinsonovu nemoc.

SPECT se také používá k vyšetření ložiskových změn kostního metabolismu, např. záněty, úrazy, nádory, onemocnění kloubů a další ložiskové nemoci kostí.

SPECT snímky mohou být doplněny o CT či MRI zobrazení. Sloučením těchto systémů vznikají samostatná zobrazovací zařízení, tzv. multimodální či hybridní zobrazovací systémy označované jako SPECT/CT popř. SPECT/MRI. Fúzí obrazů SPECT a CT popř. MRI vznikají obrazy, které nám jednak spojují anatomickou informaci a informaci o funkci a jednak poskytují více informací o anatomických detailech, lepší orientaci v prostoru a umožní přesnější lokalizaci defektu.

 

 
Doprovodná prezentace:

 

 

Komentáře
Hledat
Komentář mohou přidat pouze registrovaní uživatelé!

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

Aktualizováno Neděle, 17 Květen 2009 17:43
 
SPECT - jednofotonová emisní tomografie, Copyright (c) 2009 Pavlína Hojcsková & Michal Srna, Všechna práva vyhrazena