Úvodní stránka portálu

Vyhledávání

Test - Fantomy

Zvolte prosím jednu možnou odpověď:
1 z 5 celkových otázek
Fantomy jsou:




Přihlášení



Fantomy Tisk Email
Napsal uživatel Michal Srna   
Neděle, 22 Únor 2009 20:52

Fantomy hrají velmi důležitou roli v oblasti nukleární zobrazovací techniky, zejména při ověřování reprodukovatelnosti a kvality zobrazovacího procesu. Jsou to uměle zhotovené modely, které zjednodušeně nahrazují určité anatomické obrysy rozložení radiofarmaka v organismu, či jeho pohyb a časové změny. Oproti rozložení radiofarmaka uvnitř skutečného organizmu nám fantomy poskytují přesné parametry týkající se geometrické distribuce či dynamiky pohybu radiofarmaka. Známe též přesné rozměry jednotlivých struktur napodobujících anatomické tvary. Některé tyto parametry můžeme u fantomů nastavovat a měnit [4].

Při měřeních s fantomy se poté tyto známé parametry porovnávají s hodnotami a obrazy získanými PET kamerou. Fantomy se dělí na statické či dynamické fantomy orgánů, fantomy pro kalibraci PET kamery, dále mohou sloužit též k měření fyzikálních parametrů kamer.

Nejpoužívanější jsou fantomy pro testování PET kamery. Jako každá nukleární zobrazovací technika, tak i PET se neobejde bez kalibračních metod či pomůcek. Pomocí fantomů se nejčastěji testuje a kalibruje homogenita neboli skutečnost, že pokud snímáme v dané ploše stejnou aktivitu, pak musíme ve výstupním obrazu, v daném zobrazovaném poli, obdržet také po celé snímané ploše konstantní hodnotu. Pro tento účel slouží fantomy obyčejného bodového zdroje například dodávané firmou Biodex [11]. Jedním z nejznámějších typů fantomů používaných v PET zobrazovací technice je model NEMA IEC/2001. Umožňuje simulace zobrazování celého těla s následným vyhodnocením rekonstruovaných snímků. Dále lze měřit charakteristiky počtu koincidencí při zobrazování mozku a srdce nebo též můžeme vyhodnocovat vztahy mezi počtem pravých koincidencí a radioaktivitou radiofarmaka.

Pomocí fantomů můžeme též měřit rozlišovací schopnost kamery a linearitu zobrazení. K tomuto slouží buď čárové zdroje, nebo bar - fantomy. Čárový zdroj slouží k fyzikálnímu měření geometrické rozlišovací schopnosti kamery, je to nejčastěji tenká trubička, která je naplněna radiofarmakem. Obrazem tohoto čárového zdroje se poté vede řez a určí se polohové rozlišení FWHM. Pokud máme k dispozici různě široké takové čárové zdroje, můžeme vypočítat modulační přenosovou funkci MTF [9]. K jednoduchému vizuálnímu testování geometrické rozlišovací schopnosti se používají bar – fantomy, které obsahují soustavu olověných proužků, jež absorbují záření z radiofarmaka, které prochází mezi nimi. Pro další testování zobrazovacích vlastností slouží fantomy Jaszczak, což jsou válce z plexiskla, které uvnitř obsahují soustavu tyčinek a kuliček různých průměrů, jež simulují tzv. studená místa, kde není radiofarmakum [4].

Pomocí fantomů se může též vyhodnocovat útlumová a rozptylová korekce, či rekonstrukční filtry. Fantomy se používají též k rutinní kontrole kvality zobrazovací soustavy. Všechny tyto úlohy může splnit například fantom Flangless Esser PET Phantom dodávaný firmou Bartec [13], který je využíván stejně jako model NEMA IEC/2001 přímo u PET. Existuje široká škála fantomů, každý je určen k měření jiných vlastností soustavy. Důležité však je, že fantomy nám slouží k zajištění optimální kvality zobrazovací soustavy PET kamery.

 

 

Doprovodná prezentace:

 

 

 

 

Komentáře
Hledat
Komentář mohou přidat pouze registrovaní uživatelé!

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

Aktualizováno Úterý, 05 Květen 2009 06:24
 
PET - pozitronová emisní tomografie, Copyright (c) 2009 Michal Srna, Všechna práva vyhrazena