Úvodní stránka portálu

Vyhledávání

Rekonstrukce a zpracování obrazu

Test - Koincidenční obvody

Zvolte prosím jednu možnou odpověď:
1 z 5 celkových otázek
Hlavní funkcí koincidenčních obvodů je:




Přihlášení



Koincidenční obvody Tisk Email
Napsal uživatel Michal Srna   
Neděle, 22 Únor 2009 20:50

Koincidenční obvod je elektrický obvod, který slouží k detekci pravých koincidencí a jejich odlišení od rozptýlených či náhodných. Jinými slovy - koincidenčním obvodem projdou pouze impulzy vzniklé z fotonů, jejichž místo anihilace leží na LOR. Úkolem koincidenčních obvodů je zaregistrování pouze těchto koincidencí a odstranění náhodných či rozptýlených typů koincidencí [1].

K rozhodujícím faktorům patří výška pulzu neboli energie fotonu, jejichž filtrace probíhá v pulzně výškových analyzátorech, které propustí pouze pulzy z fotonů s odpovídající energií. Pulzy, vzniklé z fotonů, u nichž došlo například ke Comptonově rozptylu, a tím i odchýlení z dráhy LOR, jsou potlačeny. Druhým rozhodujícím faktorem pro koincidenční obvod je signál z časového diskriminátoru, který zaznamenává časy dopadu jednotlivých fotonů. Koincidenční obvod poté vyhodnotí signály s adekvátní amplitudou přicházející z protilehlých detektorů a rozhodne, zdali časový rozdíl mezi registrací obou dopadů spadá do koincidenčního časového okénka. Typicky je toto časové okénko nastaveno na pět až patnáct nanosekund, je však závislé na jedné charakteristice detekčního krystalu - době přechodu z excitovaného stavu na základní.

Pokud jsou tedy pulzy akceptovány pulzně výškovým analyzátorem a zároveň rozdíl času jejich detekce spadá do koincidenčního časového okénka, tak jsou koincidenčním obvodem vyhodnoceny jako pravé koincidence a jsou zaznamenány počítačem.

Koincidenční obvod spolehlivě vyřazuje rozptýlené koincidence, jelikož při Comptonově rozptylu dojde ke snížení energie fotonu a neprojdou tedy pulzně výškovým analyzátorem. Náhodné koincidence jsou však o mnoho těžší na odlišení od pravých koincidencí, pokud k nim došlo jako výsledek dopadu dvou 511 keV fotonů, které vznikly z odlišných anihilačních událostí neležících na LOR a zároveň časy dopadů spadají do koincidenčního časového okénka.

 

 

Doprovodná prezentace:

 

 

 

 

Komentáře
Hledat
Komentář mohou přidat pouze registrovaní uživatelé!

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

Aktualizováno Sobota, 23 Květen 2009 18:54
 
PET - pozitronová emisní tomografie, Copyright (c) 2009 Michal Srna, Všechna práva vyhrazena